Wszyscy naukowcy mogą już korzystać z trzech serwisów, które powstały w ramach realizowanego na Uniwersytecie Warszawskim projektu Dziedzinowe Repozytoria Otwartych Danych Badawczych. Repozytorium Danych Społecznych (RDS, http://rds.icm.edu.pl/) oraz Macromolecular Xtallography Raw Data Repository (MX-RDR, https://mxrdr.icm.edu.pl/) mają charakter dziedzinowy, natomiast nowa odsłona prowadzonego przez ICM UW Repozytorium Otwartych Danych RepOD (https://repod.icm.edu.pl/) to repozytorium ogólnego przeznaczenia, które pozwala na udostępnianie danych ze wszystkich dziedzin nauki. Wszystkie repozytoria oparte są o otwarte oprogramowanie Dataverse, rozwijane w ramach projektu przez ICM UW.
Korzystanie z repozytoriów jest bezpłatne i umożliwia udostępnienie danych badawczych zgodnie ze światowymi standardami, między innymi zasadami FAIR. Zbiory danych deponowane w repozytoriach otrzymują trwałe identyfikatory DOI, które ułatwiają wyszukiwanie i identyfikację danych, a także powiązanie ich z publikacjami oraz prawidłowe zacytowanie. W repozytoriach umieszczać można zbiory danych o dowolnej wielkości. Deponujący mogą ponadto przypisać zestawom danych jedną z wolnych licencji, umożliwiając tym samym ich szerokie ponowne wykorzystanie.
Z danych udostępnionych w repozytoriach mogą korzystać wszyscy, zgodnie z warunkami określonymi w przyjętej licencji. Udostępnianie danych stanowi ważny element otwartej komunikacji naukowej – umożliwia szybkie dzielenie się wynikami badań, ułatwia weryfikację ustaleń zawartych w publikacjach, zwiększa oddziaływanie badań i ułatwia promocję dorobku naukowego. Dane badawcze mogą być ponownie wykorzystywane także przez osoby i instytucje spoza środowiska naukowego, w tym przedsiębiorców. Udostępnianie danych w repozytoriach jest jednym z najważniejszych elementów realizacji planów zarządzania danymi, wymaganych przez instytucje finansujące badania w Europie (Komisja Europejska) i w Polsce (Narodowe Centrum Nauki).
Repozytoria powstały w ramach projektu Dziedzinowe Repozytoria Otwartych Danych Badawczych, którego liderem jest Uniwersytet Warszawski. Jednostki UW realizujące projekt to Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego oraz Instytut Studiów Społecznych im. Prof. Roberta Zajonca. Partnerami projektu są Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Więcej informacji znaleźć można na stronie projektu.
https://drodb.icm.edu.pl/
Zapraszamy ponadto na webinarium „Dane badawcze w naukach społecznych.
Prezentacja Repozytorium Danych Społecznych”, które odbędzie się 31 maja
2021 r.
Program wydarzenia i formularz rejestracji znajdują się na stronie:
https://drodb.icm.edu.pl/webinarium-dane-badawcze-w-naukach-spolecznych-prezentacja-repozytorium-danych-spolecznych/
